Skip to content Skip to footer

Polska Energetyka. Jak przetrwać burzę.

Analiza Instytutu Jagiellońskiego

 

Zmierzamy do ściany w polskiej energetyce. Zagrożenia się materializują – jedno po drugim. Mamy spiętrzenie niekorzystnych wydarzeń, jak między innymi kwestia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Turowa, trudności z decyzją środowiskową na duńskim odcinku Baltic Pipe czy też gazociągu Nord Stream II, który pewnie będzie niebawem dokończony.

Problemy naszej energetyki będą narastać, dodatkowo dynamika zmian regulacyjnych w sektorze energetycznym w Unii Europejskiej także przyspiesza. Niestety my jesteśmy w kiepskim położeniu, bowiem mamy sektor wytwarzania o wysokiej emisyjności, bazujący w znacznej mierze na węglu. Nerwowa atmosfera będzie w energetyce narastać.

Czas na zmiany właśnie nadszedł – utrzymywanie status quo doprowadzi nas na energetyczny margines Europy. Po wielu zaniedbaniach i niepowodzeniach, kolejnej szansy nie dostaniemy.

Partnerem opracowania jest firma KGHM SA.

Autor

  • Kamil Moskwik

    Członek Zarządu Instytutu Jagiellońskiego. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Uczestnik specjalistycznych kursów organizowanych m.in. przez Columbia University, Stanford University czy Université de Genève. Posiada ponad 8 lat doświadczenia przy realizacji i kierowaniu projektów doradczych dla podmiotów z sektora energetycznego, finansowego oraz administracji publicznej. Kluczowe kompetencje Kamila, wpisują się w obszar modelowania matematycznego, analityki biznesowej oraz doradztwa strategicznego.

    View all posts

Leave a comment

0.0/5